Kasko Değer Listesi

İletişim

Kasko değeri sorgulama ile güncel araç kasko değerini öğrenin, kasko sigortanızı aracınızın değerine göre yaptırın.

  • Araç kasko değer listesi kullanılarak sorgulanan kasko değeri, araçların kasko sigortası kapsamında karşılanacak hasarlarının hesaplamasında referans alınır. Basarirgroup.com üzerinden kasko değer listesi 2017 sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel araç kasko değer listesini baz alabilirler.
  • 2017 araç değer listesi, TSRB tarafından aylık olarak hazırlanır ve yayınlanır. Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde; araç marka, model ve yılllarıyla birlikte piyasa fiyatları etkilidir.
  • Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında da kasko araç değer listesindeki, araç kasko değeri baz alınır.
  • Kasko değer listesi, onbeş yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanmış olup, daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.
  • Araç kasko değeri, 2. el araç alım satımlarında taraflar arasında referans değer olarak kullanılabilir.

 

Kasko Değer Listesi Hangi Durumlarda Kullanılır

Kasko değer listesi, geçmiş yıllarda araç hasar tazminatı ödemelerinde kullanılmış olsa da, sonraki dönemlerde araçların fiyat referansı için ortaya yeni kaynaklar da çıkmıştır. İnternet üzerindeki araç ilan siteleri, gazete ilanları ve oto pazarları gibi noktalar da kasko değeri için günümüzde kaynak olarak kabul edilmektedir. Kasko değeri bir aracın o dönemki ortalama fiyatını göstermektedir. Liste her ay düzenli olarak TSB tarafından yayınlanmaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, kasko sigortası bulunan bir aracın ağır bir kaza sonrasında pert olduğunu varsayalım. Bu durumda sigorta şirketinin, sigortalıya tazminat ödemesi yapması gerekmektedir. Sigorta şirketleri işte bu aşamada ödemeleri gereken tutarı TSB’den kasko değer listesini kontrol ederek belirlemektedirler.

Türkiye Sigorta Birliği her ay açıkladığı kasko değer listesindeki araç bedellerini belirlerken ise, ikinci el araç satışının yapıldığı internet ilan siteleri, ithalat ve ihracat yapan firmaların internet siteleri, galeriler, otomobil satışı ile ilgili sürekli yayın yapan yayınlar, gazeteler ve gerek alıcıların gerekse de satıcıların ibraz ettikleri faturalardan yararlanmaktadır. Ancak TSB dışında kasko değer listesi için kaynak gösterilebilecek en önemli platformların başında internet üzerinden yapılan otomobil ilanı sitelerinin geldiği bir gerçek.

Geçmiş yıllarda araçların kasko sigortası yapılırken, araç bedeli poliçede belirtilir, olası bir tazminat ödemesi halinde ise bu bedel üzerinden hesaplama yapılırdı. Ancak bu uygulama ekonomik dalgalanmalardan dolayı sürücüleri bir hayli mağdur duruma düşürünce yeni bir uygulamanın gerekliliği ortaya çıktı. İçerisinde bulunduğumuz yıldan bir örnekle açıklamak gerekirse, bilindiği gibi ülkemizdeki 2.el araç fiyatları, 0 araç fiyatlarına paralel olarak önemli bir artış gösterdi. Eski dönemlerdeki uygulamalar geçerli olmuş olsaydı, araç sahibi poliçesini yaptırdıktan sonra aracının değeri artmış olsa bile, poliçe yapılma tarihi baz alınacak ve araç sahibi bu nedenden dolayı ekonomik bir kayba uğramış olacaktı. Ancak günümüzde aracın hasar tarihindeki güncel değeri baz alınmasından dolayı artık böylesi bir durum söz konusu değildir.

Yeni uygulama ile birlikte artık her ay araç bedellerinin güncel değerinin bulunabileceği kasko değer listesi hayatımıza girmiş oldu. Kasko değer listesi ile aracın modeli, yaşı vs. her ne olursa olsun aracın güncel değerini bu liste ile kontrol ederek öğrenebilmek artık mümkün. Ancak belirttiğimiz üzere araç bedeli hesaplamalarında kullanılan tek kaynak kasko değer listesi değildir. Sigorta şirketleri belirttiğimiz diğer referansları da kendilerine kaynak olarak gösterebilirler. Ancak, şirket kasko poliçesinde aracın rayiç bedeli hesaplamalarında hangi kaynağı referans aldığını belirtmek zorundadır. Eğer bu referans kaynağı belirtilmemişse, TSB’nin belirttiği kasko değer listesindeki bedel baz alınmaktadır. Bu süreçte aracına kasko sigortası yaptıran sigortalının da bir hayli dikkatli olması gerekmektedir. Poliçe üzerinde araç bedelinin yer almaması nedeniyle, sigorta şirketinin hangi kaynağı referans aldığına önem verilmelidir. Aksi takdirde tazminat ödemesinin yapılmasının gerektiği hallerde sigorta şirketi ile sigortalı arasında çözümü zor anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Kasko değer listesi kasko sigortası yaptırırken ve yenilerken de sigorta şirketleri tarafından baz alınabilir.

Kasko Değer Listesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

0 araç fiyatlarındaki artışlar nedeniyle Türkiye’de otomobil piyasasının çok önemli bir payına sahip ikinci el oto satışlarında da kasko değer listesi önemli bir rol oynuyor. Tarafların aracın güncel değerinin ne kadar olduğu konusunda bir fikir birliğine varmaları adına sık sık başvurdukları kasko değer listesi, bu konuda en güvenilir kaynakların başında geliyor.

Kasko değer listesinde 15 yaşından büyük araçlara ise yer verilmemektedir. Bu gibi durumlarda aracın bedeli sigortalı ve sigorta şirketi arasında varılan anlaşma ile belirlenmektedir.

Kasko değer listesi sorgulamasını basarirgroup.com üzerinden araç bilgilerinizin girişini gerçekleştirerek kolayca yapabilirsiniz. Kasko değeri sayfasına geldikten sonra önce aracınızın markasını, sonrasında ise araç model yılı ve araç modelini seçin. Bu işlemleri yapmanızın ardından aracınızın güncel kasko değeri ekranda çıkacaktır. Aracınızın kasko değerini öğrenmenizin ardından sadece 3 dakikada en iyi fiyat garantisi ile kasko teklifi de alabilirsiniz.

Kasko Değer Listesi ve MTV

Kasko değer listesi ile ayrıca MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemelerinde indirimden yararlanmak mümkündür. Şöyle ki; aracınızın MTV tutarı, güncel kasko değer listesindeki bedelinin %5’inden fazla olamaz. Eğer aksi bir durum söz konusuysa, bir dilekçe ile başvurup, daha alt kademeden değerlendirilerek MTV ücretinizin yeniden hesaplanmasını isteyebilirsiniz. Eğer geçmiş yıllarda da fazladan vergi ödediğinizi düşünüyorsanız, yine bu hesaplamayı kullanabilir ve 2005 yılına kadar yaptığınız fazladan vergi ödemelerinizin iadesini talep edebilirsiniz.

En İyi Fiyat Garantisi ile Kasko Hesaplama BasarirGroup.com’da

Aracınızın güncel kasko değeri sorgulamasını basarirgroup.com’dan kolayca yapabileceğininiz gibi kasko hesaplama ile ise ihtiyacınız olan poliçe için en iyi fiyat garantisi ile teklif alabilirsiniz. Siz de 3 milyonu aşkın mutlu müşteri gibi hiç vakit kaybetmeden ister online olarak, isterseniz de +90 0216 371 67 77 numaralı 18:00 saatlerine kadar kesintisiz Başarır Group Sigortayı arayarak, avantajlarımızdan yararlanmaya hemen başlayın. İsterseniz de kasko değer listesi sayfası üzerinden aracınızın güncel değerini öğrenin.

 

Aracınızın Kasko Değeri Ne Kadar ?